Sağlık

Mikropları ve bakterileri öldürür.

Periyodik olarak sürekli kullanıldığında bakteriler ve virüsler kimyasal ürünlere karşı bağışıklık kazanmaktadır. Gıda ve medikal endüstrilerinde ki gibi temizliğin olmazsa olmazlardan olduğu endüstrilerde bu durum olumsuz ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Zaman geçtikçe, sürekli olarak hijyenik bir ortam oluşturabilmek için kullanılan dezenfektanların ve deterjanların miktarını her defasında arttırmak gerekmektedir. Ve bu durum, gıda ürünlerine kimyasal maddelerin bulaşmasına yol açabilir. Ek olarak, birçok insanın deterjanlara karşı alerjisi olduğundan bu kimyasal ürünlerin hastaneler ve hastanelerin çevresinde kullanımı ciddi sorunlara yol açabilir.

Hastalığa sebep olan mikro organizmalar, temizlik yapılırken kuru buharın termal şokuna karşı dirençsizdirler. Yapılan araştırmalara göre Menikini’nin doygun kuru buharı yüzeylerde bulunan bakteriyel küf ve mantarları %99 oranında yok etmektedir. Diğer temizlik metotlarından farklı olarak, buhar tüm çatlaklara, küçük noktalara, derzlere ve her türlü görülemeyen noktacıklara dahi nüfuz edebilmektedir. Doymuş kuru buharla yapılan sık temizliklerle hastalığa sebep olan bu mikroorganizmalar, termal şok sayesinde çoğalamazlar ve yok olurlar.

 Hastalıklarla ve Allerjilerle Savaşır

Astımı tetikleyen en önemli şeylerden biri ev maytlarının ürettiği alerjenlerdir. Neredeyse 15 farklı mayt alerjeni bulunmaktadır. Çalışmalar ebeveyn astımlarının önemli bir derecesinin maytların oluşturduğu alerjik hassaslaşma yüzünden olduğunu göstermiştir. Ortalama 1.2 milyar insanın maytların oluşturduğu toz alerjenlere karşı aşırı duyarlı olduğu tahmin edilmektedir. Bu maytların olası semptomları; kaşıntı, hapşırma, iltihaplı ya da enfeksiyonlu egzama, göz yaşarması ya da göz kızarması, burun akıntısı, ve akciğerlerde tıkanıklık gibi semptomlardır.

Yatakları temizleyen birçok elektrikli süpürge ev maytlarını temizlemekten ziyade onlara havaya fırlatarak havada daha etkili olmalarına sebep olmaktadırlar. Termal şok ise maytlar için kesinlikle ölümcüldür. Maytlar için ölümcül derecedeki sıcaklıka kullanılan doygun kuru buhar bu tür maytların yok edilmesini sağlamaktadır.