Doygun Kuru Buhar

Basit bit tanımla, doygun kuru buharın, genellikle 140 °C’den daha yüksek olan, yüksek sıcaklıklara getirilen buhar olduğunu söyleyebiliriz. Bu sıcaklıklarda buharın inanılmaz bir sterilizasyon ve derin temizleme özelliği vardır. Dahası, önemli ölçüde su ve deterjan tüketimini azaltma imkanı gibi ekolojik avantajlar da sunar. Doygun kuru buhar, 6 ile 10 bar arasında değişen bir basınçta ve 140 °C ile 185 °C arasında değişen sıcaklıklarda çalışan kazanlar yardımıyla elde edilir. Sterilizasyon, basit ve kompleks yüzeylerin temizlenmesi ile ilgili sorunlarla uğraşırken, aşağıdaki doğal güçleri bir araya getirdiğinden dolayı doygun kuru buhar kuvvetli bir enstrüman sunar.

Sıcaklık / Nem / Basınç

Sıcaklık: Yüksek sıcaklık, kirler ile uygulama yapılan yüzey arasındaki bağlantıları koparır, termal bir şokla bakterileri ve mikroorganizmaları öldürür. Yüksek sıcaklık ilave olarak, deterjan miktarını azaltarak ve uygulama süresini kısaltarak kimyasal reaksiyonları daha kolay hale getirir.

Nem: Su evrensel çözücü olarak adlandırılır. Dağlar bile su ile erir. “Kuru Buhar”, kirleri uygulama yapılan yüzeyden ayıran, süspansiyon halde tutan ve havaya karışmasını engelleyen mikro su damlacıkları içerir.

Basınç: Her ne kadar bu durumda basınç, temizleme fonksiyonunda önemli bir rol oynamasa da, diğer iki faktörle birlikte sinerjik bir rolü vardır.